Porsche 918 – ubarwienie przyciaga wspomnienia.

W 1971 roku firma Porsche rozpoczęła współprace z producentem win Martini – owocem kooperacji firm był model Porsche 917 Martini Racing, który w tym samym roku zwyciężył w słynnym Le Mans 24h.

Kilka miesięcy temu Porsche przedstawiło kilka fotek przedprodukcyjnego 918, a teraz do sieci wyciekły zdjęcia 918 w barwach Martini.

Podziwiam model 918 – przyznam to na wejściu. Dane techniczne wyglądają zdumiewająco, a technologie użyte w tym bolidzie sprawić mają, że supersamochód będzie… ECO.

Model ten spodobał mnie się już podczas premiery na salonach Genewskich w 2012. Fakt, że był to model totalnie koncepcyjny – 918 Spider.

Jeżeli wieżyc konstruktorom samochód będzie bardzo szybki i bardzo ekologiczny. Trochę w to nie wierzę, gdyż zestawienie mocy bagatela 770 KM, sprintu do ”setki” w mniej niż 3 sekundy ze spalaniem w okolicach 3 litrów na 100 km wygląda nieracjonalnie. Bądźmy szczerzy i nie cieszmy się zbytnio – tak wynik jest mało realny. Osiągniecie średniego  spalania w granicach 8-10 litrów będzie sukcesem. Wyraziłem swoje zdanie, ale po cichu liczę na inżynierów ze Stuttgardu, gdyż doceniam ich umiejętności oraz zaplecze technologiczne i finansowe. Gdyby im się udało byłby to znaczny postęp w świecie supersamochodów.

Model 918 będzie dysponował silnikiem V8 o pojemności 4,6 litra, współpracujący z dwoma silnikami elektrycznymi – taka mieszanka generować będzie około 770 KM. Przyspieszenie do ”setki” w mniej niż 3 sekundy oraz prędkość maksymalna w granicach 330 km/h pozwalają śmiało stawiać Porsche 918 do pojedynku z Koenigseggiem Agerą R oraz Pagani Huayrą.

Ciekawe czy, tak jak w przypadku Carrery GT, nowe 918 jako rywala obierze przyszłe topowe Ferrari (następce Enzo).

Jeden akapit ekologi poświęcić należy, gdy wspominamy o hybrydowym bolidzie Porsche. Dzięki silnikom elektrycznym 918 przejedzie na samym prądzie 25 km z maksymalna prędkością 150km/h. To robi wrażenie. Naprawdę ciekawy jestem, czy inżynierom uda się osiągnąć spalanie 3 litrów na setkę i emisję CO2 na poziomie 70g/km. Na rozwianie wątpliwości jeszcze musimy poczekać.

Porsche 918 prawdopodobnie ujrzy światło dzienne, na targach we Frankfurcie jesienią 2013 roku. Cena? Szacuje się, że będzie ona kosmiczna – od 1,5 miliona złotych w górę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.